O programie

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

MATERIAŁY DLA SZKÓŁ:

Terminy rejsów – wiosna 2016

Terminy rejsów – jesień 2016

Regulamin rejsu

Formularz zgłoszeniowy

 

HARMONOGRAM DNIA NA WODZIE

I grupa (poranna):

8: 00 – zbiórka pod Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance (dawne Centralne Muzeum Morskie),

Ok 12: 00 – zakończenie rejsu, wizyta na posterunku Policji przed Twierdzą Wisłoujście,

 

 

II grupa (popołudniowa)

12: 30 zbiórka przy posterunku Policji przed Twierdzą Wisłoujście, wizyta na posterunku Policji przed Twierdzą Wisłoujście,

12: 50 rozpoczęcie rejsu,

17: 00 zakończenie rejsu w Marinie Gdańsk

Wizyta na posterunku może w niektóre dni się nie odbyć ze względu na charakter pracy naszych służb.

Rejsy Programu Edukacji Morskiej uzależnione są od decyzji Oficera Dyżurnego Kapitanatu Portu Gdańsk, które wydaje w oparciu o ocenę warunków atmosferycznych (siły wiatru i jego kierunku, wysokości fali) oraz ruchu statków na terenie Portu i redy.

Jachty Programu mają zezwolenie na pływanie maksymalnie przy sile wiatru do 4 stopni w skali Beauforte’a, co zawarte jest w państwowym dokumencie jachtu wydanym przez Urząd Morski w Gdyni– Karcie Bezpieczeństwa.

W związku z tym plan rejsu jest tylko ogólnym zarysem harmonogramu dnia i może ulec zmianie w zależności od powyższych zmiennych. Może się to wiązać ze zmianą godziny rozpoczęcia, zakończenia rejsu, miejsca rozpoczęcia lub zakończenia rejsu, lub zastąpieniem zajęć na wodzie zajęciami alternatywnymi, na przykład w Narodowym Muzeum Morskim.

 

Na rejs każdy uczestnik powinien zabrać:

  • Kurtkę
  • Czapkę

Ubieramy się „na cebulkę” (lepiej się jest rozbierać z warstw niż marznąć)

 

Plan dnia może być każdorazowo modyfikowany i jest dostosowywany do warunków pogodowych i decyzji Kapitanatu Portu Gdańsk. Za każdym razem brane jest pod uwagę przede wszystkim dobro i bezpieczeństwo uczestników Programu.

 

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć jak przygotować się do rejsu!

Zapraszamy na pokład!

 

PROGRAM EDUKACJI MORSKIEJ W GDAŃSKU W LICZBACH:

  • W rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej wypłynęło już ponad 18 000 uczniów klas pierwszych.
  • Jachty pod banderą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku przepłynęły już ponad 44 tysiące mil morskich!
  • Każdego dnia w rejsy wypływa około 60  gimnazjalistów.

TRASA REJSU

mapa