Woda to energia

B766D564-A2B7-4A55-8B23-EB712245AF68[129]

Woda i energia to nierozłączni przyjaciele.

Woda i energia w naturalny sposób ze sobą współgrają. Woda jest potrzebna do wytwarzania energii, a energia – niezbędna do dostarczania wody.

Obecnie ponad 80% energii wytwarza się w elektrowniach cieplnych. Woda jest podgrzewana tak, aby powstała para napędzała generatory elektryczne. Także do chłodzenia potrzeba miliardów litrów wody. Dlatego należy zrezygnować z budowy i eksploatacji najmniej wydajnych elektrowni węglowych. Na całym świecie energia wodna stanowi 16% globalnej produkcji elektryczności. Oczekuje się, że powstanie 3700 nowych dużych tam, które w ciągu najbliższych 20 lat mogą zwiększyć łączną wydajność energii wodnej ponad dwukrotnie.

Produkcja nowej energii powinna na szeroką skalę wykorzystywać suche chłodnie lub wysokowydajne technologie chłodzenia w obiegu zamkniętym. Alternatywne źródła wody, jak morza lub ścieki, dają ogromne możliwości odciążenia zasobów wody słodkiej.

Energia odnawialna pochodzi ze źródeł, które w naturalny sposób się uzupełniają, takich jak światło słoneczne, wiatr, deszcz, pływy, fale i ciepło geotermalne. Nie wymagają one dużych ilości wody słodkiej. Jednak jeśli odnawialne źródła energii nadal będą przyjmowały się w tak wolnym tempie, ich wykorzystanie w skali globalnej pozostanie znikome.

– Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: http://www.unwater.org/worldwaterday/learn/en/#sthash.bPhSiH4W.dpuf

pasek