7. sezon za nami!

Już ponad 20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach realizowanych w Gdańsku od 2010 roku.

12 października realizatorzy Programu Edukacji Morskiej spotkali się w Ośrodku Kultury Morskiej, aby podsumować siódmą edycję gdańskiej inicjatywy. Choć sezon zakończył się sztormem, zdecydowanie należał do udanych.

1

Na wiosnę wystartował konkurs „How do we see the Baltic Sea” – do którego zaproszona została młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego. Konkurs realizowany był w ramach wydarzeń Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce – polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Możemy być dumni, że Gdańsk wyszedł z tak wartościową inicjatywą zaangażowania młodzieży w międzynarodową dyskusję na temat potencjału regionu – podkreśla  Krystyna Wróblewska, Kierownik Biura Współpracy Zagranicznej Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

fot_1

Ważną formą aktywności Programu jest także realizacja darmowych warsztatów żeglarskich dla dzieci. Weekendowe zajęcia na plaży w Brzeźnie oraz stanowiska edukacyjne realizowane w ramach wydarzeń odbywających się terenie Trójmiasta cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Pokazując takie radosne, rekreacyjne oblicze sportu zachęcamy do aktywności nawet te dzieciaki, które nie odnajdują się w rywalizacji. Żeglarstwo pokazuje,  że sukces to nie koniecznie najlepszy wynik, ale właśnie współpraca i stopniowe rozwijanie umiejętności – mówi Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. A jeśli dodamy do tego troskę o stan czystości wód, po których tak przyjemnie się pływa, to nie ma wątpliwości, że tych parę godzin spędzonych jachcie to dużo więcej niż nauka podstaw żeglarstwa.

fot_2

Przykład Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku pokazuje jak duży potencjał wychowawczy i edukacyjny ma żeglarstwo. Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak istotnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie. Dlatego planujemy rozwijać edukację morską i obserwować jak kolejne tysiące młodych ludzi wchodzą w dorosłość czerpiąc z bogatego morskiego dziedzictwa Gdańska – mówi Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

fot_3